- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 13.67 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| RPM [Min] | 224 rpm |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Output Shaft Code | 24 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Splines | 0 |
| Port Location | Side Port |
| Case Drain Code | 2 |
| Displacement (in³/rev) | 13.67 |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Port Size | 1/2, G 1/2 |
| Special Features | None |
| Paint Code | A |
| Corrosion Resistant | No |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3290 in lb |
| Mounting Type Code | REF! |
| Shaft Type | Straight |
| Port Code | E |
| Flange Orientation | Standard |
| Material | Cast Iron |
| Motor Element | Geroler |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Type | BSPP |
| RPM [Max] | 253 rpm |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 253 rpm @ 15 gal/min |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Series | S Series |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Weight | 29.0 LB |

