- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC-2B Manifold Port
- 22.64 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Increased shaft seal
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
| RPM [Min] | 153 rpm |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Special Features Hardware Code | AB |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC-2B |
| Shaft Type | Splined |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Rotation | Standard Rotation |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Series | S Series |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Special Features | Low Speed Valve |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Port Type | Manifold |
| Port Location | Side Port |
| Case Drain | None |
| Splines | 6 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flange Orientation | Standard |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4673 in lb |
| Output Shaft Code | 02 |
| Motor Element | Geroler |
| Duty | Standard-Duty |
| Material | Cast Iron |
| Paint Code | A |
| Mounting Type Code | REF! |
| RPM [Max] | 153 rpm |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Code | C |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Case Drain Code | 0 |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Displacement (in³/rev) | 22.64 |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Pressure [Min] | 600 psi |
| Corrosion Resistant | No |
| Weight | 29.0 LB |

