- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC-2B Manifold Port
- 22.64 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Increased shaft seal
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| RPM [Min] | 153 rpm |
| Case Drain Code | 0 |
| Special Features Hardware Code | AB |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Splines | 6 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Motor Type | Spool Valve |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Motor Element | Geroler |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4673 in lb |
| Paint Code | A |
| Rotation | Standard Rotation |
| Shaft Type | Splined |
| Mounting Type Code | REF! |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Code | C |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Pressure [Min] | 600 psi |
| Output Shaft Code | 02 |
| Case Drain | None |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Material | Cast Iron |
| Port Location | Side Port |
| Displacement (in³/rev) | 22.64 |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC-2B |
| Port Type | Manifold |
| RPM [Max] | 153 rpm |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Corrosion Resistant | No |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Series | S Series |
| Special Features | Low Speed Valve |
| Weight | 29.0 LB |

