- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 3.54 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Case Drain Code | 0 |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Port Type | NPTF |
| Special Features | None |
| RPM [Min] | 963 rpm |
| Splines | 6 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting Type Code | REF! |
| Output Shaft Code | 02 |
| Port Code | B |
| Motor Type | Spool Valve |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Series | S Series |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Case Drain | None |
| Displacement (in³/rev) | 3.54 |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Paint Code | A |
| Duty | Standard-Duty |
| Shaft Type | Splined |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1021 in lb |
| Corrosion Resistant | No |
| Motor Element | Geroler |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Material | Cast Iron |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Port Location | Side Port |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| RPM [Max] | 963 rpm |
| Rotation | Standard Rotation |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 963 rpm @ 15 gal/min |
| Weight | 29.0 LB |

