- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 3.54 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Flange Orientation | Standard |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Port Type | NPTF |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 963 rpm @ 15 gal/min |
| Motor Type | Spool Valve |
| Splines | 6 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Code | B |
| Output Shaft Code | 02 |
| Case Drain | None |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1021 in lb |
| RPM [Min] | 963 rpm |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Mounting Type Code | REF! |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Motor Element | Geroler |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Displacement (in³/rev) | 3.54 |
| Shaft Type | Splined |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Paint Code | A |
| Special Features | None |
| Material | Cast Iron |
| Duty | Standard-Duty |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Corrosion Resistant | No |
| Series | S Series |
| Port Location | Side Port |
| RPM [Max] | 963 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Weight | 29.0 LB |

