- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC-2B Manifold Port
- 3.54 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Motor Element | Geroler |
| Mounting Type Code | REF! |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC-2B |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Splines | 0 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Code | C |
| Port Type | Manifold |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Special Features | None |
| Displacement (in³/rev) | 3.54 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| RPM [Max] | 963 rpm |
| Flange Orientation | Standard |
| Duty | Standard-Duty |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 963 rpm @ 15 gal/min |
| Series | S Series |
| Seal Material | Buna-N |
| Material | Cast Iron |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| RPM [Min] | 963 rpm |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1021 in lb |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Paint Code | A |
| Port Location | Side Port |
| Rotation | Standard Rotation |
| Output Shaft Code | 01 |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Case Drain | None |
| Weight | 29.0 LB |

