- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC-2B Manifold Port
- 3.54 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Material | Cast Iron |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Code | C |
| Paint Code | A |
| Splines | 0 |
| Special Features | None |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting Type Code | REF! |
| Corrosion Resistant | No |
| Output Shaft Code | 01 |
| Mount Type | 4 Bolt |
| RPM [Max] | 963 rpm |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 963 rpm @ 15 gal/min |
| Case Drain Code | 0 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Motor Element | Geroler |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Location | Side Port |
| Rotation | Standard Rotation |
| RPM [Min] | 963 rpm |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1021 in lb |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Series | S Series |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC-2B |
| Duty | Standard-Duty |
| Case Drain | None |
| Displacement (in³/rev) | 3.54 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Port Type | Manifold |
| Weight | 29.0 LB |

