- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 5.67 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Special Features | None |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Duty | Standard-Duty |
| Paint Code | A |
| Case Drain Code | 0 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| RPM [Min] | 93 rpm |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1623 in lb |
| Output Shaft Code | 24 |
| Case Drain | None |
| Motor Type | Spool Valve |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Motor Element | Geroler |
| Port Location | Side Port |
| RPM [Max] | 607 rpm |
| Flange Orientation | Standard |
| Shaft Type | Straight |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Corrosion Resistant | No |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Mounting Type Code | REF! |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Displacement (in³/rev) | 5.67 |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Seal Material | Buna-N |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 607 rpm @ 15 gal/min |
| Splines | 0 |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Series | S Series |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Port Code | A |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Weight | 29.0 LB |

