- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 5.67 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Case Drain | None |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| RPM [Min] | 93 rpm |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 607 rpm @ 15 gal/min |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Rotation | Standard Rotation |
| Corrosion Resistant | No |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Motor Element | Geroler |
| Splines | 0 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Case Drain Code | 0 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Output Shaft Code | 24 |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Material | Cast Iron |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Flange Orientation | Standard |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Displacement (in³/rev) | 5.67 |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Duty | Standard-Duty |
| RPM [Max] | 607 rpm |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Special Features | None |
| Paint Code | A |
| Port Code | A |
| Shaft Type | Straight |
| Motor Type | Spool Valve |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Series | S Series |
| Port Location | Side Port |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1623 in lb |
| Weight | 29.0 LB |

