- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 3.5 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Corrosion Resistant | No |
| Series | S Series |
| RPM [Max] | 963 rpm |
| Motor Type | Spool Valve |
| Rotation | Standard Rotation |
| Special Features | None |
| Output Shaft Code | 01 |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| RPM [Min] | 963 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 963 rpm @ 15 gal/min |
| Splines | 0 |
| Case Drain Code | 1 |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Location | Side Port |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Displacement (in³/rev) | 3.5 |
| Seal Material | Buna-N |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Paint Code | A |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1021 in lb |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Duty | Standard-Duty |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Port Code | A |
| Mounting Type Code | REF! |
| Material | Cast Iron |
| Weight | 29.0 LB |

