- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 3.5 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Displacement (in³/rev) | 3.5 |
| Paint Code | A |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1021 in lb |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Case Drain Code | 1 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 963 rpm @ 15 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Series | S Series |
| Material | Cast Iron |
| Output Shaft Code | 01 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Code | A |
| Duty | Standard-Duty |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Special Features | None |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Flange Orientation | Standard |
| Motor Type | Spool Valve |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Port Location | Side Port |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Motor Element | Gerotor |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| RPM [Max] | 963 rpm |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| RPM [Min] | 963 rpm |
| Rotation | Standard Rotation |
| Splines | 0 |
| Weight | 29.0 LB |

