- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 10.07 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Corrosion Resistant | No |
| Pressure [Max] | 1900 psi |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| RPM [Max] | 343 rpm |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Paint Code | A |
| Special Features | None |
| Material | Cast Iron |
| Case Drain Code | 1 |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Code | B |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 343 rpm @ 15 gal/min |
| Mounting Type Code | REF! |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Motor Type | Spool Valve |
| Splines | 0 |
| Port Location | Side Port |
| Output Shaft Code | 01 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Series | S Series |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2662 in lb |
| Port Type | NPTF |
| Motor Element | Gerotor |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Flange Orientation | Standard |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Displacement (in³/rev) | 10.07 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Weight | 29.0 LB |

