- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 10.07 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Case Drain Code | 1 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Splines | 0 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Duty | Standard-Duty |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2662 in lb |
| Paint Code | A |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Pressure [Max] | 1900 psi |
| Port Type | NPTF |
| Output Shaft Code | 01 |
| Special Features | None |
| Motor Element | Gerotor |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Code | B |
| Corrosion Resistant | No |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 343 rpm @ 15 gal/min |
| Series | S Series |
| Seal Material | Buna-N |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| RPM [Max] | 343 rpm |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Displacement (in³/rev) | 10.07 |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Mounting Type Code | REF! |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Port Location | Side Port |
| Rotation | Standard Rotation |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Weight | 29.0 LB |

