- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 13.67 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
options
- Five mounting styles
- Low-speed spool
- Nine shaft options
- Speed sensors
footnote
- Low speed valve.
| Material | Cast Iron |
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 253 rpm @ 15 gal/min |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Port Type | SAE O-Ring |
| RPM [Max] | 253 rpm |
| Duty | Standard-Duty |
| Shaft Size | 1 |
| Output Shaft Code | 02 |
| Motor Element | Geroler |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Port Location | Side Port |
| Special Features | None |
| Shaft Type | Splined |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3290 in lb |
| Splines | 6 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Paint Code | A |
| Series | S Series |
| Case Drain | SAE-4 |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Displacement (in³/rev) | 13.67 |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Port Code | A |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Flange Orientation | Standard |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Case Drain Code | 1 |
| RPM [Min] | 224 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| (Catalog) Shaft Type | 1 in - 6T Spline |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black |
| Corrosion Resistant | No |
| Weight | 29.0 LB |

