- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 13.67 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
options
- Five mounting styles
- Low-speed spool
- Nine shaft options
- Speed sensors
footnote
- Low speed valve.
| Paint Code | A |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| (Catalog) Shaft Type | 1 in - 6T Spline |
| Shaft Type | Splined |
| Series | S Series |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3290 in lb |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Motor Element | Geroler |
| Displacement (in³/rev) | 13.67 |
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Mounting Type Code | REF! |
| Output Shaft Code | 02 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| RPM [Min] | 224 rpm |
| Splines | 6 |
| Case Drain | SAE-4 |
| Flange Orientation | Standard |
| Special Features | None |
| RPM [Max] | 253 rpm |
| Motor Type | Spool Valve |
| Seal Material | Buna-N |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black |
| Case Drain Code | 1 |
| Port Code | A |
| Rotation | Standard Rotation |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 253 rpm @ 15 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Shaft Size | 1 |
| Duty | Standard-Duty |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Location | Side Port |
| Weight | 29.0 LB |

