- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 3.54 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Series | S Series |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Displacement (in³/rev) | 3.54 |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Special Features Hardware Code | AC |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black |
| Motor Element | Geroler |
| Splines | 0 |
| Special Features | None |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Corrosion Resistant | No |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1021 in lb |
| Output Shaft Code | 01 |
| Material | Cast Iron |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Type Code | REF! |
| RPM [Min] | 963 rpm |
| Rotation | Standard Rotation |
| Paint Code | A |
| Case Drain | None |
| RPM [Max] | 963 rpm |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 963 rpm @ 15 gal/min |
| Port Code | A |
| Port Location | Side Port |
| Seal Material | Viton |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Weight | 29.0 LB |

