- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 3.54 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Seal Material | Viton |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 963 rpm @ 15 gal/min |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Material | Cast Iron |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black |
| Corrosion Resistant | No |
| Case Drain | None |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Series | S Series |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Mounting Type Code | REF! |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Motor Element | Geroler |
| Flange Orientation | Standard |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Rotation | Standard Rotation |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1021 in lb |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Location | Side Port |
| Displacement (in³/rev) | 3.54 |
| Case Drain Code | 0 |
| RPM [Max] | 963 rpm |
| Special Features | None |
| Paint Code | A |
| RPM [Min] | 963 rpm |
| Splines | 0 |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Code | A |
| Output Shaft Code | 01 |
| Special Features Hardware Code | AC |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Weight | 29.0 LB |

