- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 3.54 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Special Features | None |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1021 in lb |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Shaft Type | Straight |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Motor Element | Geroler |
| Material | Cast Iron |
| RPM [Min] | 963 rpm |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Mounting Type Code | REF! |
| Rotation | Standard Rotation |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 963 rpm @ 15 gal/min |
| Splines | 0 |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Motor Type | Spool Valve |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Port Location | Side Port |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Case Drain Code | 0 |
| Paint Code | A |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Seal Material | Buna-N |
| Output Shaft Code | 24 |
| RPM [Max] | 963 rpm |
| Displacement (in³/rev) | 3.54 |
| Port Code | A |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Series | S Series |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Duty | Standard-Duty |
| Case Drain | None |
| Weight | 29.0 LB |

