- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 3.54 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| RPM [Min] | 963 rpm |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Splines | 0 |
| Case Drain Code | 0 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Output Shaft Code | 24 |
| Port Code | A |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Series | S Series |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Corrosion Resistant | No |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 963 rpm @ 15 gal/min |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Location | Side Port |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Paint Code | A |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| RPM [Max] | 963 rpm |
| Motor Element | Geroler |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Case Drain | None |
| Motor Type | Spool Valve |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Special Features | None |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1021 in lb |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type Code | REF! |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Displacement (in³/rev) | 3.54 |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Flange Orientation | Standard |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Shaft Type | Straight |
| Weight | 29.0 LB |

