- S Series Hydraulic Motor
- 15 gal/min
- 3.6 in3
- Shaft: 1 in Straight w/Woodruff Key
- SAE-10 Side Port
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Code | A |
| Rotation | Standard Rotation |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Displacement (in³/rev) | 3.6 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Corrosion Resistant | No |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1021 in lb |
| Flange Orientation | Standard |
| Output Shaft Code | 01 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Case Drain | None |
| Mounting Type Code | REF! |
| Paint Code | A |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Location | Side Port |
| Bolt Circle Dia. | 4.18 in |
| Mount Type | 2 Bolt, SAE-A |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features Hardware Code | AB |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Special Features | Low Speed Valve |
| Series | S Series |
| Motor Element | Geroler |
| RPM [Max] | 963 rpm |
| Pressure [Min] | 600 psi |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 963 rpm @ 15 gal/min |
| Splines | 0 |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Size | SAE-10 |
| Weight | 29.0 LB |

