- S Series Hydraulic Motor
- 15 gal/min
- 3.6 in3
- Shaft: 1 in Straight w/Woodruff Key
- SAE-10 Side Port
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Motor Type | Spool Valve |
| Flange Orientation | Standard |
| Splines | 0 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Port Location | Side Port |
| Port Size | SAE-10 |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Bolt Circle Dia. | 4.18 in |
| Mount Type | 2 Bolt, SAE-A |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Paint Code | A |
| Displacement (in³/rev) | 3.6 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Special Features | Low Speed Valve |
| Motor Element | Geroler |
| Case Drain Code | 0 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1021 in lb |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Series | S Series |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Port Code | A |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| RPM [Max] | 963 rpm |
| Rotation | Standard Rotation |
| Duty | Standard-Duty |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure [Min] | 600 psi |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Case Drain | None |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Output Shaft Code | 01 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 963 rpm @ 15 gal/min |
| Special Features Hardware Code | AB |
| Corrosion Resistant | No |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Weight | 29.0 LB |

