Char-Lynn
129-0096-002
Char-Lynn J-2 Series Low Speed, High Torque (LSHT) Geroler® Spool Motor
Item #100155963
- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 9/16-18 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 1.93 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Marine bow thrusters, Food processing
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 446 in lb |
| Bolt Circle Dia. | 1.77 in |
| Rotation | Standard Rotation |
| Output Shaft Code | 04 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Inlet Pressure [Max] | 3190 psi |
| Special Features | None |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Holes | 1/4-28 |
| Port Size | SAE-6, 9/16-18 UNF-2B |
| Case Drain Code | 1 |
| Paint Code | A |
| Splines | 0 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 650 rpm @ 5.5 gal/min |
| Shaft Type | Straight |
| Series | J Series, J-2 Series |
| Flange Orientation | Standard |
| Motor Element | Geroler |
| Port Location | Side Port |
| Duty | Standard-Duty |
| Pilot Diameter | 1.239 in |
| Mount Type | 5 Bolt |
| Displacement (in³/rev) | 1.93 |
| Case Drain | 0.375-24 UNF-2B SAE O-Ring Port |
| Mounting Hole Size | 1/4 in |
| Port Code | D |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Type Code | A |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Weight | 14.0 LB |
