Char-Lynn
129-0096-002
Char-Lynn J-2 Series Low Speed, High Torque (LSHT) Geroler® Spool Motor
Item #100155963
- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 9/16-18 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 1.93 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Marine bow thrusters, Food processing
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Motor Element | Geroler |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mount Type | 5 Bolt |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Case Drain | 0.375-24 UNF-2B SAE O-Ring Port |
| Bolt Circle Dia. | 1.77 in |
| Pilot Diameter | 1.239 in |
| Inlet Pressure [Max] | 3190 psi |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Size | SAE-6, 9/16-18 UNF-2B |
| Case Drain Code | 1 |
| Splines | 0 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 446 in lb |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Holes | 1/4-28 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 650 rpm @ 5.5 gal/min |
| Mounting Hole Size | 1/4 in |
| Series | J Series, J-2 Series |
| Mounting Type Code | A |
| Paint Code | A |
| Port Code | D |
| Port Location | Side Port |
| Seal Material | Buna-N |
| Duty | Standard-Duty |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Special Features | None |
| Output Shaft Code | 04 |
| Shaft Type | Straight |
| Displacement (in³/rev) | 1.93 |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Weight | 14.0 LB |
