- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Mechanical Options | None |
| Design No. | 60 |
| Indicator Lights | No |
| Performance | Standard Performance |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Overrides | No Overrides |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Center Position | P to T, A & B Blocked |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Response Type | Standard Response |
| Coil Rating Code | D |
| Manual Override | Plain Override |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Mechanical Options Code | None |
| Reducer Module | N/A |
| Crossover | All Ports Open, Restricted |
| No. of Stages | Single Stage |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Electrical Options Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Electrical Connection | Lead Wires w/o Terminal Box |
| Leakage | Standard Performance |
| Model No. | DG4S4-018C-D-60 |
| NFPA Size | D05 |
| Coil Type Code | None |
| AC/DC | AC |
| Voltage & Frequency | 220/240 VAC - 50/60 Hz |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Solenoid | Double |
| Coil Type | Flying Leads |
| Operation | Solenoid Operated |
| Electrical Options | None |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Spool Code | 8 |
| Body Material | Gray Iron |
| Pilot/Drain | None |
| Response Time | 20 to 40 ms |
| Pressure [Max] | 3600 psi |
| Flow Direction Code | 4 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Seal Material | Buna-N |
| Weight | 10.0 LB |

