- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| AC/DC | AC |
| Coil Type Code | None |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Electrical Options Code | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Electrical Connection | Lead Wires w/o Terminal Box |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Overrides | No Overrides |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Pilot/Drain | None |
| Voltage & Frequency | 220/240 VAC - 50/60 Hz |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Coil Type | Flying Leads |
| Reducer Module | N/A |
| Manual Override | Plain Override |
| No. of Stages | Single Stage |
| Electrical Options | None |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| NFPA Size | D05 |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Mechanical Options Code | None |
| Design No. | 60 |
| Flow Direction Code | 4 |
| Pressure [Max] | 3600 psi |
| Solenoid | Double |
| Body Material | Gray Iron |
| Operation | Solenoid Operated |
| Indicator Lights | No |
| Mechanical Options | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Response Type | Standard Response |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Spool Code | 8 |
| Center Position | P to T, A & B Blocked |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Model No. | DG4S4-018C-D-60 |
| Crossover | All Ports Open, Restricted |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Seal Material | Buna-N |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Performance | Standard Performance |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Response Time | 20 to 40 ms |
| Coil Rating Code | D |
| Weight | 10.0 LB |

