- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV1-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Type | Pressure Relief Valve |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Port Type | Cartridge Only |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Flow [Max] | 8 gal/min |
| Pressure [Max] | 3046 psi |
| Operation | Direct Acting |
| Seal Material | Buna-N |
| Manufacturer Part No. | RV1-10-K-0-9/ |
| Series | RV1-10 |
| Style | Poppet |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Adjustment Type | Knob |
| Cavity | C-10-2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Model No. | RV1-10-K-0-9/ |
| Cracking Pressure [Min] | 100 psi |
| Body Type | 1 |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Cracking Pressure [Max] | 900 psi |
| Valve Material | Cartridge only |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Operating Pressure [Min] | 100 psi |
| Operating Pressure [Max] | 3046 psi |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Pressure Setting | 1574 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Weight | 0.48 LB |

