- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV1-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Style | Poppet |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Operation | Direct Acting |
| Manufacturer Part No. | RV1-10-K-0-9/ |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Model No. | RV1-10-K-0-9/ |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Port Type | Cartridge Only |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Cracking Pressure [Min] | 100 psi |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Flow [Max] | 8 gal/min |
| Operating Pressure [Max] | 3046 psi |
| Cracking Pressure [Max] | 900 psi |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Adjustment Type | Knob |
| Cavity | C-10-2 |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Port Size | Cartridge Only |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Pressure [Max] | 3046 psi |
| Pressure Setting | 1574 psi |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Body Type | 1 |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Series | RV1-10 |
| Operating Pressure [Min] | 100 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 0.48 LB |

