- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pilot/Drain | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| No. of Stages | Single Stage |
| Overrides | No Overrides |
| Flow Direction Code | 4 |
| AC/DC | AC |
| Electrical Connection | KU W/ Deutsch Connector |
| Mechanical Options | Single Solenoid Reverse Assembly |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Spool Code | 2 |
| Temperature Range [Max] | 179.6 °F |
| Indicator Lights | No |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Design No. | 60 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pressure [Max] | 3600 psi |
| Solenoid | Single |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Actuator Type | Solenoid |
| Mechanical Options Code | LH |
| Operation | Solenoid Operated |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Rated Flow [Max] | 20 gal/min |
| Body Material | Gray Iron |
| Leakage | Standard Performance |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Electrical Options Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Response Type | Standard Response |
| Model No. | DG4S4-012A-B-60-LH |
| Spool Center Condition | B Port End |
| Reducer Module | No |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Coil Type | Flying Leads |
| Electrical Options | None |
| NFPA Size | D05 |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Coil Type Code | None |
| Watt Rating | 35 W |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Coil Rating Code | B |
| Weight | 1.0 LB |

