- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pressure [Max] | 3600 psi |
| Temperature Range [Max] | 179.6 °F |
| Operation | Solenoid Operated |
| NFPA Size | D05 |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Coil Rating Code | B |
| Coil Type Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Spool Center Condition | B Port End |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Body Material | Gray Iron |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Overrides | No Overrides |
| Seal Material | Buna-N |
| Mechanical Options Code | LH |
| Leakage | Standard Performance |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Rated Flow [Max] | 20 gal/min |
| Reducer Module | No |
| Electrical Connection | KU W/ Deutsch Connector |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Solenoid | Single |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Flow Direction Code | 4 |
| Model No. | DG4S4-012A-B-60-LH |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Design No. | 60 |
| Electrical Options | None |
| Spool Code | 2 |
| Electrical Options Code | None |
| Mechanical Options | Single Solenoid Reverse Assembly |
| AC/DC | AC |
| Port Restrictor Plugs | None |
| No. of Stages | Single Stage |
| Watt Rating | 35 W |
| Pilot/Drain | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Actuator Type | Solenoid |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Coil Type | Flying Leads |
| Indicator Lights | No |
| Weight | 1.0 LB |

