- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Valve Type | Standard-Duty |
| Model No. | DG4S4-010C-D-60 |
| Solenoid | Double |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Voltage & Frequency | 220/240 VAC - 50/60 Hz |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| AC/DC | AC |
| Seal Material | Buna-N |
| Spool Code | 0 |
| Electrical Options Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Body Material | Gray Iron |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Actuator Type | Solenoid |
| Mechanical Options Code | None |
| Operation | Solenoid Operated |
| Flow Direction Code | 4 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pilot/Drain | None |
| Crossover | All Ports Open |
| Coil Type Code | None |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Mechanical Options | None |
| Center Position | All Ports Open |
| Reducer Module | N/A |
| Electrical Options | None |
| Pilot Valve Type | N/A |
| No. of Stages | Single Stage |
| NFPA Size | D05 |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Response Type | Standard Response |
| Pressure [Max] | 4500 psi |
| Coil Rating Code | D |
| Design No. | 60 |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Leakage | Standard Performance |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Electrical Connection | Lead Wires w/o Terminal Box |
| Performance | Standard Performance |
| Coil Type | Flying Leads |
| Overrides | No Overrides |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Response Time | 20 to 40 ms |
| Manual Override | Plain Override |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Weight | 10.0 LB |

