- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Flow Direction Code | 4 |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Electrical Options | None |
| Performance | Standard Performance |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Coil Type Code | None |
| Operation | Solenoid Operated |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Design No. | 60 |
| AC/DC | AC |
| Crossover | All Ports Open |
| Model No. | DG4S4-010C-D-60 |
| Pressure [Max] | 4500 psi |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Coil Rating Code | D |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Center Position | All Ports Open |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Electrical Connection | Lead Wires w/o Terminal Box |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Voltage & Frequency | 220/240 VAC - 50/60 Hz |
| Manual Override | Plain Override |
| Coil Type | Flying Leads |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Leakage | Standard Performance |
| Electrical Options Code | None |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Response Time | 20 to 40 ms |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Response Type | Standard Response |
| Solenoid | Double |
| No. of Stages | Single Stage |
| Seal Material | Buna-N |
| Body Material | Gray Iron |
| Mechanical Options Code | None |
| Pilot/Drain | None |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Overrides | No Overrides |
| Spool Code | 0 |
| Indicator Lights | No |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Reducer Module | N/A |
| Actuator Type | Solenoid |
| NFPA Size | D05 |
| Mechanical Options | None |
| Weight | 10.0 LB |

