- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Centered, End To Center Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Crossover | All Ports Blocked |
| Reducer Module | N/A |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Pilot/Drain | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Body Material | Gray Iron |
| Model No. | DG4S4L-012B-B-60 |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Coil Rating Code | B |
| Electrical Options Code | L |
| Electrical Options | None |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Flow Direction Code | 4 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Mechanical Options | None |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Pressure [Max] | 4500 psi |
| Coil Type Code | None |
| AC/DC | AC |
| Performance | Standard Performance |
| Function | 2-Position Spring Centered, End To Center |
| Response Type | Standard Response |
| Coil Type | Flying Leads |
| Solenoid | Single |
| Pilot Valve Type | N/A |
| NFPA Size | D05 |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Mechanical Options Code | None |
| Spool Code | 2 |
| Spool Spring Arrangement Code | B |
| Leakage | Standard Performance |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Overrides | No Overrides |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Response Time | 20 to 40 ms |
| Seal Material | Buna-N |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Operation | Solenoid Operated |
| Indicator Lights | Yes |
| Electrical Connection | Lead Wires w/o Terminal Box |
| Manual Override | Plain Override |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Actuator Type | Solenoid |
| Design No. | 60 |
| No. of Stages | Single Stage |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Weight | 10.0 LB |

