- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Centered, End To Center Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Body Material | Gray Iron |
| Actuator Type | Solenoid |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| AC/DC | AC |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| No. of Stages | Single Stage |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Manual Override | Plain Override |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Solenoid | Single |
| Spool Spring Arrangement Code | B |
| Indicator Lights | Yes |
| Mechanical Options Code | None |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Spool Code | 2 |
| Electrical Options | None |
| Response Type | Standard Response |
| Operation | Solenoid Operated |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Model No. | DG4S4L-012B-B-60 |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Leakage | Standard Performance |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Overrides | No Overrides |
| Coil Type Code | None |
| NFPA Size | D05 |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Pressure [Max] | 4500 psi |
| Reducer Module | N/A |
| Response Time | 20 to 40 ms |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Performance | Standard Performance |
| Design No. | 60 |
| Mechanical Options | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot/Drain | None |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Coil Rating Code | B |
| Coil Type | Flying Leads |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Function | 2-Position Spring Centered, End To Center |
| Flow Direction Code | 4 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Electrical Options Code | L |
| Electrical Connection | Lead Wires w/o Terminal Box |
| Weight | 10.0 LB |

