- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Centered, End to Center, Single End Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Pressure [Max] | 4500 psi |
| No. of Stages | Single Stage |
| Solenoid | Single |
| Electrical Connection | KU W/ Deutsch Connector |
| Function | 2-Position Spring Centered, End to Center, Single End |
| Mechanical Options | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Design No. | 60 |
| Pilot/Drain | None |
| Voltage & Frequency | 24 VDC |
| Coil Type Code | None |
| Watt Rating | 30 W |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Response Time | 50 to 80 ms |
| Spool Spring Arrangement Code | B |
| Body Material | Gray Iron |
| Leakage | Standard Performance |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Mechanical Options Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Port Restrictor Plugs | None |
| NFPA Size | D05 |
| Indicator Lights | No |
| Overrides | No Overrides |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Actuator Type | Solenoid |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Electrical Options | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Response Type | Standard Response |
| AC/DC | DC |
| Spool Code | 2 |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Electrical Options Code | None |
| Operation | Solenoid Operated |
| Reducer Module | N/A |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Performance | Standard Performance |
| Coil Type | Flying Leads |
| Coil Rating Code | H |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Flow Direction Code | 4 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Model No. | DG4S4-012B-H-60 |
| Seal Material | Buna-N |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Weight | 10.0 LB |

