- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Centered, End to Center, Single End Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Pilot Valve Type | N/A |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Model No. | DG4S4-012B-H-60 |
| Performance | Standard Performance |
| Coil Rating Code | H |
| Seal Material | Buna-N |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Mechanical Options Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Mechanical Options | None |
| AC/DC | DC |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| No. of Stages | Single Stage |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Leakage | Standard Performance |
| Operation | Solenoid Operated |
| Voltage & Frequency | 24 VDC |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Function | 2-Position Spring Centered, End to Center, Single End |
| Electrical Connection | KU W/ Deutsch Connector |
| Spool Spring Arrangement Code | B |
| Body Material | Gray Iron |
| Spool Code | 2 |
| Pressure [Max] | 4500 psi |
| Solenoid | Single |
| Actuator Type | Solenoid |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Overrides | No Overrides |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Response Type | Standard Response |
| Flow Direction Code | 4 |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Design No. | 60 |
| Response Time | 50 to 80 ms |
| Watt Rating | 30 W |
| Electrical Options | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Indicator Lights | No |
| Coil Type Code | None |
| NFPA Size | D05 |
| Coil Type | Flying Leads |
| Electrical Options Code | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Pilot/Drain | None |
| Reducer Module | N/A |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Weight | 10.0 LB |

