- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Coil Rating Code | B |
| Reducer Module | N/A |
| Manual Override | Plain Override |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| AC/DC | AC |
| Pilot/Drain | None |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Solenoid | Single |
| Leakage | Standard Performance |
| Body Material | Gray Iron |
| Flow Direction Code | 4 |
| Coil Type Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Design No. | 60 |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Performance | Standard Performance |
| Indicator Lights | Yes |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Mechanical Options Code | LH |
| Seal Material | Buna-N |
| Mechanical Options | Single Solenoid Reverse Assembly |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| No. of Stages | Single Stage |
| Model No. | DG4S4LW-012A-B-60-LH |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Electrical Options Code | LW |
| Operation | Solenoid Operated |
| Electrical Connection | Lead Wires w/ Terminal Box |
| Spool Code | 2 |
| Pressure [Max] | 4500 psi |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Response Type | Standard Response |
| Actuator Type | Solenoid |
| NFPA Size | D05 |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Overrides | No Overrides |
| Coil Type | Flying Leads |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Response Time | 18 to 25 ms |
| Electrical Options | None |
| Weight | 10.0 LB |

