- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Flow Direction Code | 4 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Electrical Options | None |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Solenoid | Single |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Manual Override | Plain Override |
| Electrical Options Code | LW |
| Indicator Lights | Yes |
| Model No. | DG4S4LW-012A-B-60-LH |
| Performance | Standard Performance |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Response Time | 18 to 25 ms |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| No. of Stages | Single Stage |
| Response Type | Standard Response |
| Coil Type Code | None |
| Electrical Connection | Lead Wires w/ Terminal Box |
| Pressure [Max] | 4500 psi |
| Mechanical Options Code | LH |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Pilot/Drain | None |
| Coil Type | Flying Leads |
| NFPA Size | D05 |
| AC/DC | AC |
| Operation | Solenoid Operated |
| Overrides | No Overrides |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Design No. | 60 |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Spool Code | 2 |
| Mechanical Options | Single Solenoid Reverse Assembly |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Body Material | Gray Iron |
| Reducer Module | N/A |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Leakage | Standard Performance |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Coil Rating Code | B |
| Weight | 10.0 LB |

