- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Centered, End To Center Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Manual Override | Plain Override |
| NFPA Size | D05 |
| Electrical Connection | DIN 43650 |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Coil Type | ISO 4400 |
| Response Time | 20 to 40 ms |
| No. of Stages | Single Stage |
| Pressure [Max] | 6500 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Response Type | Standard Response |
| Operation | Solenoid Operated |
| AC/DC | AC |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Spool Spring Arrangement Code | B |
| Crossover | All Ports Open |
| Performance | Standard Performance |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Actuator Type | Solenoid |
| Body Material | Gray Iron |
| Solenoid | Single |
| Mechanical Options | None |
| Indicator Lights | No |
| Function | 2-Position Spring Centered, End To Center |
| Coil Rating Code | B |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Electrical Options | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Mechanical Options Code | None |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Electrical Options Code | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Model No. | DG4S4-010B-U-B-60 |
| Pilot/Drain | None |
| Center Position | All Ports Open |
| Flow Direction Code | 4 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Design No. | 60 |
| Reducer Module | N/A |
| Spool Code | 0 |
| Coil Type Code | U |
| Overrides | No Overrides |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Weight | 10.0 LB |

