- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Centered, End To Center Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Overrides | No Overrides |
| Seal Material | Buna-N |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Body Material | Gray Iron |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Design No. | 60 |
| Mechanical Options Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Flow Direction Code | 4 |
| AC/DC | AC |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Electrical Connection | DIN 43650 |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Performance | Standard Performance |
| Pressure [Max] | 6500 psi |
| Pilot/Drain | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Coil Rating Code | B |
| Coil Type | ISO 4400 |
| Spool Code | 0 |
| Indicator Lights | No |
| Spool Spring Arrangement Code | B |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Operation | Solenoid Operated |
| NFPA Size | D05 |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Crossover | All Ports Open |
| Mechanical Options | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Model No. | DG4S4-010B-U-B-60 |
| Electrical Options | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Function | 2-Position Spring Centered, End To Center |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Response Time | 20 to 40 ms |
| Solenoid | Single |
| No. of Stages | Single Stage |
| Electrical Options Code | None |
| Center Position | All Ports Open |
| Reducer Module | N/A |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Leakage | Standard Performance |
| Coil Type Code | U |
| Weight | 10.0 LB |

