- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered, Double End Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Ideal for use with filters and lubricators
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| Pressure [Max] | 7000 psi |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Mechanical Options | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Operation | Solenoid Operated |
| Body Material | Gray Iron |
| Overrides | No Overrides |
| Spool Code | 0 |
| Electrical Options | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Electrical Connection | DIN 43650 |
| Function | 3-Position Spring Centered, Double End |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Manual Override | Plain Override |
| Indicator Lights | No |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Voltage & Frequency | 12 VDC |
| Valve Type | Standard-Duty |
| NFPA Size | D05 |
| Solenoid | Double |
| Rated Flow | 16 gal/min |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Electrical Options Code | None |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Spool Shift Timing | N/A |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Flow Direction Code | 4 |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| No. of Stages | Single Stage |
| Model No. | DG4S4-010C-U-G-60 |
| Pilot Drain Code | None |
| Response Time | 50 to 80 ms |
| Performance | Standard Performance |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Top Electrical Box | No |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Watt Rating | 30 W |
| Coil Type Code | U |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Reducer Module | N/A |
| Crossover | All Ports Open |
| Seal Material | Buna-N |
| Response Type | Standard Response |
| Timing Code | None |
| Function Code | 0 |
| Center Position | All Ports Open |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Design No. | 60 |
| Solenoid Code | G |
| Mechanical Options Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Pilot/Drain | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| AC/DC | DC |
| Coil Rating Code | G |
| Weight | 14.3 LB |

