- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered, Double End Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Ideal for use with filters and lubricators
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| Spool Shift Timing | N/A |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Electrical Connection | DIN 43650 |
| Center Position | All Ports Open |
| Design No. | 60 |
| NFPA Size | D05 |
| Pilot/Drain | None |
| Solenoid | Double |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| AC/DC | DC |
| Model No. | DG4S4-010C-U-G-60 |
| Flow Direction Code | 4 |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Actuator Type | Solenoid |
| Manual Override | Plain Override |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Response Type | Standard Response |
| Function | 3-Position Spring Centered, Double End |
| Seal Material | Buna-N |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Electrical Options | None |
| Overrides | No Overrides |
| Reducer Module | N/A |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Top Electrical Box | No |
| Timing Code | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Spool Code | 0 |
| Voltage & Frequency | 12 VDC |
| Operation | Solenoid Operated |
| No. of Stages | Single Stage |
| Indicator Lights | No |
| Electrical Options Code | None |
| Rated Flow | 16 gal/min |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Response Time | 50 to 80 ms |
| Watt Rating | 30 W |
| Mechanical Options | None |
| Performance | Standard Performance |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Crossover | All Ports Open |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Coil Rating Code | G |
| Leakage | Standard Performance |
| Solenoid Code | G |
| Mechanical Options Code | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Coil Type Code | U |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Body Material | Gray Iron |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Pressure [Max] | 7000 psi |
| Function Code | 0 |
| Weight | 14.3 LB |

