- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV5-16 Series
- SAE-12 Port Size
- SAE Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pressure Setting | 1769 psi |
| Seal Kit Buna | 889631 |
| Manufacturer Part No. | RV5-16-S-12T-30/ |
| Seal Kit Viton | 889635 |
| Valve Torque into Cavity | 108 to 122 Nm |
| Flow [Max] | 75 gal/min |
| Style | Spool |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Cracking Pressure [Max] | 3000 psi |
| Type | Pressure Relief Valve |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Port Size | SAE-12 |
| Operating Pressure [Max] | 5076 psi |
| Cracking Pressure [Min] | 500 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Operation | Pilot Operated |
| Series | RV5-16 |
| Leakage | 164 cc/min |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Cavity | C-16-2 |
| Pressure [Max] | 5076 psi |
| Model No. | RV5-16-S-12T-30/ |
| Operating Pressure [Min] | 493 psi |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Adjustment Type | Screw |
| Port Type | SAE |
| Body Type | 7 |
| Valve Material | Aluminum |
| Housing Material | Aluminum |
| Weight | 1.57 LB |

