- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV5-16 Series
- SAE-12 Port Size
- SAE Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Cracking Pressure [Min] | 500 psi |
| Pressure Setting | 1769 psi |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Manufacturer Part No. | RV5-16-S-12T-30/ |
| Operation | Pilot Operated |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Series | RV5-16 |
| Style | Spool |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Port Size | SAE-12 |
| Operating Pressure [Min] | 493 psi |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Operating Pressure [Max] | 5076 psi |
| Cavity | C-16-2 |
| Flow [Max] | 75 gal/min |
| Seal Kit Buna | 889631 |
| Seal Material | Buna-N |
| Model No. | RV5-16-S-12T-30/ |
| Seal Kit Viton | 889635 |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Cracking Pressure [Max] | 3000 psi |
| Pressure [Max] | 5076 psi |
| Valve Torque into Cavity | 108 to 122 Nm |
| Adjustment Type | Screw |
| Port Type | SAE |
| Valve Material | Aluminum |
| Body Type | 7 |
| Leakage | 164 cc/min |
| Housing Material | Aluminum |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Weight | 1.57 LB |

