- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet Valve Type
- SAE Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, pilot-operated, poppet-type, normally-open screw-in solenoid cartridge valve. In the de-energized position, this valve allows bi-directional flow between port 1 and port 2. In the energized position, flow is blocked from port 2 to port 1, and is allowed from port 1 to port 2 when coil forces are overcome.
caution
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Cartridge Valve Series | SV3-16-O |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Housing Material | Aluminum |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Series | J Series |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Port Type | SAE |
| Port Size | SAE-12 |
| Model No. | SV3-16-0-12H-24DG |
| Cavity | C-16-2 |
| Size Designation | 16 |
| Flow [Max] | 33 gal/min |
| Actuation | Pilot Operated |
| Dash Size | -16 |
| Seal Kit Buna | 565810 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Valve Voltage Rating | 24 VDC |
| Manual Override | Cable Type Override |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Watt Rating | 23 W |
| Housing No. | 566113 |
| Seal Kit Viton | 889609 |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Operation | Solenoid Operated |
| Filter Option | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Weight | 0.0 LB |

