- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet Valve Type
- SAE Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, pilot-operated, poppet-type, normally-open screw-in solenoid cartridge valve. In the de-energized position, this valve allows bi-directional flow between port 1 and port 2. In the energized position, flow is blocked from port 2 to port 1, and is allowed from port 1 to port 2 when coil forces are overcome.
caution
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Manual Override | Cable Type Override |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Model No. | SV3-16-0-12H-24DG |
| Seal Material | Buna-N |
| Series | J Series |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Seal Kit Viton | 889609 |
| Seal Kit Buna | 565810 |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Watt Rating | 23 W |
| Port Size | SAE-12 |
| Filter Option | None |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Operation | Solenoid Operated |
| Flow [Max] | 33 gal/min |
| Cavity | C-16-2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Actuation | Pilot Operated |
| Cartridge Valve Series | SV3-16-O |
| Valve Voltage Rating | 24 VDC |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Port Type | SAE |
| Housing No. | 566113 |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet |
| Dash Size | -16 |
| Size Designation | 16 |
| Housing Material | Aluminum |
| Weight | 0.0 LB |

