- Pressure Control Valve
- Pressure Reducing Valve Type
- PRV11-12 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
description
- A screw-in-cartridge type, pilot operated, sliding-spool, adjustable pressure reducing valve. Normally-open, allowing flow from port 2 to port 1. Port 3 must be vented. Once the pressure setting is reached at port 1, the spool shifts to restrict the inlet flow at port 2, which regulates the pressure at port 1.
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Pressure Setting | 798 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Operation | Pilot Operated |
| Cavity | C-12-3 |
| Operating Pressure [Min] | 145 psi |
| Style | Spool |
| Port Type | Cartridge Only |
| Operating Pressure [Max] | 5076 psi |
| Type | Pressure Reducing Valve |
| Seal Material | Buna-N |
| Valve Torque into Cavity | 81 to 95 Nm |
| No. of Housing Ports | 3 |
| No. of Valve Ports | 3 |
| Model No. | PRV11-12-S-0-15/ |
| Pressure [Max] | 5076 psi |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Leakage | 189 cc/min |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Body Type | 5 |
| Cracking Pressure [Max] | 1500 psi |
| Adjustment Type | Screw |
| Seal Kit Buna | 02-180095 |
| Series | PRV11-12 |
| Seal Kit Viton | 02-165887 |
| Cracking Pressure [Min] | 150 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Manufacturer Part No. | PRV11-12-S-0-15 |
| Weight | 0.89 LB |

