- Pressure Control Valve
- Pressure Reducing Valve Type
- PRV11-12 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
description
- A screw-in-cartridge type, pilot operated, sliding-spool, adjustable pressure reducing valve. Normally-open, allowing flow from port 2 to port 1. Port 3 must be vented. Once the pressure setting is reached at port 1, the spool shifts to restrict the inlet flow at port 2, which regulates the pressure at port 1.
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Seal Kit Viton | 02-165887 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Seal Material | Buna-N |
| Body Type | 5 |
| No. of Valve Ports | 3 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Operating Pressure [Max] | 5076 psi |
| Manufacturer Part No. | PRV11-12-S-0-15 |
| Style | Spool |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Cavity | C-12-3 |
| Seal Kit Buna | 02-180095 |
| Adjustment Type | Screw |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Cracking Pressure [Min] | 150 psi |
| Leakage | 189 cc/min |
| Pressure Setting | 798 psi |
| Cracking Pressure [Max] | 1500 psi |
| Type | Pressure Reducing Valve |
| Port Type | Cartridge Only |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Series | PRV11-12 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Operation | Pilot Operated |
| Operating Pressure [Min] | 145 psi |
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Valve Torque into Cavity | 81 to 95 Nm |
| Model No. | PRV11-12-S-0-15/ |
| Pressure [Max] | 5076 psi |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Port Size | Cartridge Only |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Weight | 0.89 LB |

