- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Valve Torque into Cavity | 68 to 75 Nm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Coil Type | B |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Manual Override | No Manual Override |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Watt Rating | 29 W |
| Manufacturer Part No. | SV13-10-C-0-00 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Housing No. | N/A |
| Body Type | 1 |
| Size Designation | 10 |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Housing Material | Steel |
| Coil Series | N/A |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Filter Option | None |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Port Type | Cartridge Only |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Actuation | Pilot Operated |
| Cartridge Valve Series | SV13-10-C |
| Valve Material | Cartridge only |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Cavity | C-10-2 |
| Dash Size | -10 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Model No. | SV13-10-C-0-00 |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Series | 10 Series |
| Seal Material | Buna-N |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Operation | Solenoid Operated |
| Weight | 0.39 LB |

