- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Poppet/Spool | Poppet |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Housing No. | N/A |
| Cartridge Valve Series | SV13-10-C |
| Cavity | C-10-2 |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Housing Material | Steel |
| Port Type | Cartridge Only |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Filter Option | None |
| Model No. | SV13-10-C-0-00 |
| Dash Size | -10 |
| Manufacturer Part No. | SV13-10-C-0-00 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Manual Override | No Manual Override |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Coil Series | N/A |
| Watt Rating | 29 W |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Operation | Solenoid Operated |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Coil Type | B |
| Valve Material | Cartridge only |
| Body Type | 1 |
| Size Designation | 10 |
| Series | 10 Series |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Valve Torque into Cavity | 68 to 75 Nm |
| Actuation | Pilot Operated |
| Weight | 0.39 LB |

