- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Spool Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting Actuation
- Spool
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Manufacturer Part No. | SV14-10-C-0-00 |
| Seal Material | Buna-N |
| Size Designation | 10 |
| Model No. | SV14-10-C-0-00 |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Body Type | 1 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Port Type | Cartridge Only |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Filter Option | None |
| Cartridge Valve Series | SV14-10-C |
| Manual Override | No Manual Override |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Kit Viton | 889627 |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Spool |
| Coil Type | B |
| Actuation | Direct Acting |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Housing No. | N/A |
| Watt Rating | 29 W |
| Housing Material | Steel |
| Poppet/Spool | Spool |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Coil Series | N/A |
| Valve Material | Cartridge only |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Valve Torque into Cavity | 68 to 75 Nm |
| Seal Kit Buna | 565806 |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Dash Size | -10 |
| Cavity | C-16-2 |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Series | 10 Series |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Weight | 0.39 LB |

